Co to jest zapalenie ramienia?

zapalenie ramieniaZapalenie ramienia jest bolesnym zapaleniem stawu ramiennego. Jest to powszechne, uleczalne i często leczy się w ciągu kilku miesięcy. Odpoczynek i delikatne ćwiczenia mogą przyspieszyć powrót do zdrowia.

Zapalenie kaletki jest zapaleniem bursy. Bursy są małymi, wypełnionymi płynem woreczkami znalezionymi w pobliżu stawów. Działają one jak poduszka pomiędzy ruchomymi częściami stawu, aby zatrzymać mięśnie, kości i ścięgna od ocierania się o siebie.

Kiedy bursa z ramienia podrażnia się, zapala się i rośnie jej rozmiar. Oznacza to, że w ramieniu jest mniej miejsca na przemieszczanie się mięśni i ścięgien, co może powodować ból i utratę ruchu w ramieniu.

Nadużywanie stawu barkowego, uraz lub przewlekłe schorzenia, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą powodować zapalenie ramienia. Ten artykuł zawiera kluczowe informacje na temat objawów i postępowania w przypadku zapalenia ramienia.

Objawy

Biznesmen z zapaleniem ramienia trzymający ramię i plecy w bólu, siedzący przy biurku w pracy. Zapalenie ramienia może powodować objawy takie jak ograniczony zakres ruchu w ramieniu i ból na czubku ramienia.

Kluczowe objawy zapalenia ramienia obejmują:

 • ból wokół zewnętrznej strony lub czubka barku
 • ból, gdy ramię jest dotknięte.
 • zmniejszony zakres ruchu w stawie barkowym
 • obrzęk i zaczerwienienie wokół ramienia.
 • ból ramion, gdy ramię jest podniesione, np. sięganie do półek lub mycie włosów.

Ból może się nasilić w nocy, zwłaszcza gdy leżysz na dotkniętym ramieniu. Może się też pogorszyć po tym, jak ramię było jeszcze przez jakiś czas trzymane. Zapalenie ramienia jest najczęstsze w bursie podakromialnej. To jest duża bursa na czubku ramienia. Pomaga w płynnym ruchu, gdy ramię jest podniesione ponad głowę. Jeśli powyższe objawy są połączone z gorączką, bursa może być zainfekowana. Nazywa się to septycznym zapaleniem kaletki, a lekarz powinien zbadać sytuację.

Leczenie

Zapalenie ramienia można wyleczyć w domu lub u lekarza. Objawy są często łagodzone za pomocą metody RICE: odpoczynek, lód, kompresja i uniesienie.

Najlepsze kremy na ból w stawach to Arthrolon oraz Artrovex

Dokładniej rzecz ujmując, następujące zabiegi mogą pomóc w zapaleniu ramienia:

 1. Środki przeciwzapalne: mogą zmniejszyć obrzęk i dyskomfort w ramieniu. Są one dostępne do zakupu bez recepty lub online.
 2. Odpoczynek: Zmniejszenie ruchu ramion może powstrzymać bursę przed podrażnieniem i dać jej czas na wyleczenie. Aparat na ramię może pomóc. Wraz z odpoczynkiem, niektóre delikatne ćwiczenia na ramionach mogą powstrzymać stawy od stania się sztywnymi.
 3. Paczki lodu: Kiedy uraz lub nadużywanie powoduje zapalenie kaletki, opakowanie z lodem może pomóc w ciągu pierwszych 5 dni. Nakładać lód co 15-20 minut w 4-6-godzinnych odstępach czasu w celu zmniejszenia bólu i opuchlizny. Paczki lodu są dostępne do zakupu online.
 4. Zastrzyki ze sterydami: Jeśli objawy utrzymują się, lekarz może wstrzyknąć kortykosteroidy do lub wokół bursy. Zmniejsza to obrzęk i dyskomfort. Efekty mogą być tymczasowe, ale leczenie można powtórzyć kilka razy.
 5. Chirurgia: Kiedy zapalenie ramienia jest długotrwałe i nie reaguje na leczenie po 6-12 miesiącach, operacja może zostać zasugerowana jako opcja końcowa. Operacja może naprawić uszkodzenie i zmniejszyć ciśnienie w burzie.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Najczęstszą przyczyną zapalenia ramienia jest powtarzalny ruch lub nadużywanie stawu ramiennego. Urazy fizyczne, takie jak wypadek samochodowy lub upadek, mogą również powodować zapalenie kaletki.

Hobby, które kładą nacisk na ramię, takie jak baseball, tenis, dzianie i trening siłowy, mogą powodować zapalenie kaletki. Osoby wykonujące zawody manualne są bardziej podatne na zapalenie ramienia, w tym sportowcy, malarze i muzycy.

Inne schorzenia mogą spowodować lub uczynić kogoś bardziej zagrożonym zapaleniem ramienia. Należą do nich reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca i podagra.

Czas powrotu do normy

Jeśli zapalenie ramienia jest spowodowane urazem fizycznym, można je leczyć w ciągu kilku dni. Czas powrotu do zdrowia jest dłuższy, jeśli zapalenie kaletki jest spowodowane nadużywaniem. Uzdrowienie może trwać kilka tygodni lub dłużej, zwłaszcza jeśli staw ramieniowy jest nadal używany.

Zapalenie ramienia może trwać dłużej, jeśli występują inne problemy z ramieniem, w tym zapalenie ścięgien lub problemy z kośćmi. Zapalenie kaletki może być przewlekłe, gdy jest spowodowane stanami chorobowymi, szczególnie reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Diagnoza

W niektórych przypadkach skanowanie metodą rezonansu magnetycznego może być użyte do zdiagnozowania zapalenia ramienia. Podczas diagnozowania zapalenia ramienia lekarz może zapytać o czynniki ryzyka, w tym historię choroby, zawód i zainteresowania.

Testy diagnostyczne mogą obejmować:

 1. Badania fizyczne: Lekarz może często diagnozować zapalenie kaletki poprzez badanie miejsca bólu, siły mięśni i aktualnego zakresu ruchu w stawie ramiennym.
 2. Radiografia: Rentgen nie patrzy na samą bursę, ale może być użyty w celu wykluczenia uszkodzenia kości lub zapalenia stawów jako możliwych przyczyn bólu barku. Może to być bardzo ważne przy wyborze właściwego sposobu leczenia.
 3. Skany rezonansu magnetycznego: Skanowanie metodą rezonansu magnetycznego może wykazać każdy stan zapalny w mięśniu sercowym lub każde uszkodzenie kości i otaczającej tkanki. Skany rezonansu magnetycznego często nie są wymagane do postawienia diagnozy.
 4. Testowanie płynów: Płyn może być pobrany z bursy i przetestowany w celu wykluczenia infekcji. Proces ten nazywa się aspiracją.

Zapobieganie

Kluczem do zapobiegania zapaleniu ramienia jest zmniejszenie obciążenia stawu barkowego. Pomóc mogą następujące strategie prewencyjne:

 • rozgrzewanie i rozciąganie barku przed wielokrotnym ćwiczeniem lub korzystaniem ze stawu barkowego.
 • wzmocnienie mięśni barków poprzez zastosowanie łagodnych ćwiczeń.
 • powolne budowanie się podczas rozpoczynania każdej nowej aktywności, która obciąża bark
 • częste przerwy w korzystaniu z ramienia podczas wielokrotnego korzystania z ramienia.
 • poprawa postawy w celu utrzymania aktywnych mięśni barków i zmniejszenia nacisku na stawy

Pełny powrót do zdrowia po zapaleniu ramienia jest bardzo prawdopodobny. Objawy ustępują zwykle w ciągu kilku tygodni. Zapalenie ramienia zwykle dobrze reaguje na odpoczynek i leki przeciwzapalne. W przypadku wystąpienia innego problemu z ramieniem, takiego jak problemy z kośćmi lub zapalenie ścięgien, może być potrzebna długoterminowa terapia fizykalna.

Znalezienie odpowiedniego poziomu aktywności jest kluczem do zapobiegania zapaleniu kaletki i poprawy perspektyw. Ludzie powinni zwracać uwagę na kluczowe czynniki wpływające na styl życia, które mogą powodować zapalenie kaletki, aby uniknąć nadużywania stawu ramiennego.